EN SK

Hľadajú sa rýchle Slovenky do štafety

+421 313 262 000

Slovenské farby na 24. majstrovstvách Európy v krose v Šamoríne 10. decembra, na ktoré sa predbežne prihlásilo 556 bežcov z 35 krajín, by malo reprezentovať 15 až 20 vytrvalcov. Náš atletický zväz plánuje obsadiť všetkých šesť individuálnych súťaží, o štarte v novinke v programe ME, miešanej štafete na 4 x 1,5 km, sa ešte definitívne nerozhodlo.

„Účasť štafety je otvorená, záujem bežať v nej prejavili naši dvaja najlepší míliari, Jozefovia Pelikán a Repčík. S výberom žien do tímu sa nám situácia skomplikovala. Uvidíme, či nájdeme dve adeptky adekvátnej výkonnostnej úrovne,“ vraví šéftréner Slovenského atletického zväzu (SAZ) pre dlhé behy a behy mimo dráhu Pavel Kováč.

Slovenskú štafetu na šamorínskych ME v x-bionic® sphere by rád videl aj ústredný tréner SAZ Martin Pupiš. „Práve v tejto disciplíne vidím šancu na pekné umiestenie, preto urobíme všetko pre to, aby sme v nej mali zastúpenie. (...) Musíme zvážiť, či sa nám podarí zostaviť kvarteto spĺňajúce akú-takú medzinárodnú úroveň. Ak by sme štafetu nepostavili, mrzelo by nás to, keďže ide o premiéru tejto disciplíny, navyše v domácom prostredí. Verím, že najneskôr dva mesiace pred šampionátom sa situácia ohľadne štafety definitívne vyjasní,“ dúfa Pupiš. Do úvahy pripadajú Katarína Beľová, Martina Šamudovská či Ľubomíra Maníková.

O ďalších slovenských účastníkoch ME 2017 v krose sa rozhodne v dvojkolovej kvalifikácii. Prvé preteky sa uskutočnia 29. októbra, druhé 19. novembra na majstrovstvách Slovenska v Šamoríne. Na ME by mali štartovať prví traja s najlepším súčtom umiestení z oboch kvalifikácií, pričom v prípade rovnosti bodov rozhoduje poradie na slovenskom šampionáte.

Po získaní práva usporiadať 24. ME v krose vznikol aj projekt prípravy našich najlepších bežcov na toto podujatie s názvom Šamorín 2017. V rámci neho zorganizoval SAZ štyri tréningové kempy spojené s testovaním. Tri sa uskutočnili v Banskej Bystrici (27. – 29. novembra 2015, 18. – 23. marca 2016, 12. – 18. marca 2017), jeden na Štrbskom Plese (15. – 28. októbra 2016).

Najlepšie slovenské krosárky na lanských M-SR v Šamoríne (zľava): Soňa Vnenčáková, Zuzana Durcová, Petra Fašungová a Lucia Janečková. Autor: Ján Luky.