EN SK

800 prihlásených na ME v krose

+421 313 262 000

ŠAMORÍNSKE ME V KROSE LÁKAJÚ, AMBASÁDORMI „SAJFA“ A TRIATLONISTA RICHARD VARGA

Slovenský atletický zväz zorganizoval v minulosti mimoriadne úspešné majstrovstvá sveta v polmaratóne v Košiciach 1997, tri edície Európskeho pohára v chôdzi v Dudinciach (1998, 2001, 2013) a Banská Bystrica šesťkrát hostila nižšie kategórie ME družstiev. Desiateho decembra pribudne do tohto zoznamu európsky šampionát v krose v Šamoríne.

„Latka je nastavená vysoko, ale som presvedčený, že máme šikovných organizátorov a opäť prichystáme šampionát, na ktorý sa bude spomínať v podobnom duchu ako na košický pred 20 rokmi. Dúfam, že v spolupráci s inštitucionálnymi a reklamnými partnermi pôjdu prípravy hladko ako po masle, keďže 24. majstrovstvá Európy v krose sú z hľadiska významu slovenské TOP podujatie v tomto kalendárnom roku,“ dúfa prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) a zároveň šéf organizačného výboru ME 2017 v krose Peter Korčok.

Podľa počtu prihlásených bežcov sa črtá šanca, že 24. majstrovstvá Európy v krose budú rekordné.

„Do Šamorína sa chystá takmer 800 účastníkov z 35 krajín a je možné, že v siedmich súťažiach – novinka je miešaná štafeta na 4 x 1,5 km – uvidíme rekordný počet vytrvalcov. Doposiaľ najviac – 525 – štartovalo v Belehrade v roku 2013. V predbežných prihláškach na ME 2017 však figuruje až 582 bežcov, čo pri obvyklom znížení konečného počtu o 5 až 10 percent môže priniesť najvyšší počet štartujúcich v histórii,“ upozorňuje šéf organizačného výboru.

Najpočetnejšiu výpravu avizuje Veľká Británia, do súbojov o medaily nasadí maximálny počet 40 bežcov – po šesť v každej zo šiestich súťaží plus pobeží aj štvorčlenná miešaná štafeta. Španielsko plánuje 39-člennú nomináciu, nasledujú Francúzsko (38), Írsko (37), Taliansko (36), Dánsko (33), Ukrajina (31), Portugalsko (30) a Nemecko s Tureckom po 28. Štartovať by mali obe európske vychádzajúce bežecké hviezdy Nemka Konstanze Klosterhalfenová a najmladší z trojice nórskych súrodencov Ingebrigtsenovcov Jakob. Vlani na ME v krose obaja vyhrali juniorskú súťaž.

V predbežnej slovenskej prihláške je 15 miest. „Stále uvažujeme o štarte štafety, čím by sa náš tím rozšíril. Viac ukáže kvalifikácia, ale v juniorských kategóriách a aj u dospelých, dovedna v štyroch kategóriách, počítame s tým, že pobežia minimálne traja, takže postavíme družstvá. Otvorená je kategória žien do 23 rokov, kde by sme mohli tiež postaviť družstvo, v rovnakej kategórii mužov je však situácia horšia,“ analyzuje situáciu okolo nominácie slovenskej výpravy šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Rád by videl na štarte aj slovenskú miešanú štafetu, ale ako problém sa javí nominácia dvoch ženských členiek tímu.

„Za mužov by mohli nastúpiť Jozefovia Repčík a Pelikán, u žien čakáme na vývoj zdravotného stavu Alexandry Štukovej, no vyzerá to nádejne. Otázku účasti našej štafety chcem uzavrieť v sobotu 14. októbra na zasadnutí sekcie behov,“ vysvetľuje Pupiš.

Semifinalistka behu na 800 m na halových ME 2017 v Belehrade Alexandra Štuková (BK HNTN Bratislava) verí, že bude zdravotne fit a 10. decembra pobeží v slovenskom kvartete na 4 x 1,5 km.

Post ambasádora 24. majstrovstiev Európy v krose prijali jedenásty triatlonista z OH 2016 v Riu de Janeiro Richard Varga a populárny moderátor Matej Cifra, na verejnosti známy pod prezývkou Sajfa. Prečo práve on bude propagovať najvýznamnejšie športové podujatie organizované v roku 2017 na Slovensku? Sajfa je totiž nielen moderátor s „podrezaným“ jazykom, ale aj solídny kondičný bežec.

Zvládol už tri maratóny: MMM v Košiciach 2008, v Chicagu 2009 (osobný rekord 3:24:29 h) a v New Yorku 2011. Päťkrát bežal polmaratón na ČSOB Bratislava Marathon (2012 – 2015, 2017), dvakrát na košickom MMM (2011, 2015), pričom jeho osobný rekord z Mníchova 2012 je 1:29:34 h.

Byť ambasádor majstrovstiev Európy v krose je pre mňa určite veľká česť. Keď ma chalani z nášho atletického zväzu oslovili, neváhal som ani sekundu. Všetci vedia, že behám. Mám za sebou už aj nejaké maratóny a mnoho ďalších bežeckých pretekov. V minulosti som bol dokonca už aj ambasádor bratislavského mestského maratónu. K behu mám blízko. Na krose je síce terén náročnejší ako na mestských behoch, ale na druhej strane je úžasné, že sa behá v prírode. Na európsky šampionát v Šamoríne sa veľmi teším,“ vraví Matej Cifra alias Sajfa.

Prvý raz v histórii ME v krose spojili organizátori súboje elitných Európanov s behom pre verejnosť, čo ocenilo aj vedenie Európskej atletiky. „Chceme týmto spojením prilákať bežeckých nadšencov do moderného športového komplexu x-bionic® sphere a ponúknuť im nevšedný celodenný zážitok,“ pozýva šéf organizačného výboru Peter Korčok na ME v Šamoríne 10. decembra.   

AKREDITÁCIA MÉDIÍ NA 24. ME V KROSE v ŠAMORÍNE

(od 10. októbra do 17. novembra 2017) kliknutím na link a vyplnením formulára

 Alex Štuková a ambasádor podujatia Matej Sajfa Cifra. Foto: Ján Luky.